Παναιγιάλειος: Νικητής στη λάσπη (1-0 τη Σπάρτη)

Μεγάλη νίκη σημείωσε ο Παναιγιάλειος για την πρώτη αγωνιστική του δευτέρου γύρου, επικρατώντας της Σπάρτης με 1-0 ανήμερα των γενεθλίων του, αφού σήμερα η Μαύρη Θύελλα συμπληρώνει τα 91 της χρόνια.

Σε ένα ματς που θύμιζε πιο πολύ σε λασπομαχία λόγω της έντονης βροχόπτωσης που υπήρχε στο Αίγιο, ο Παναιγιάλειος έδειξε το καλύτερο φετινό του πρόσωπο και ξεπέρασε το πολύ δύσκολο εμπόδιο της Σπάρτης με 1-0. Το σκορ άνοιξε μόλις στα 30'' ο Τζανουλίνος με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Γιακουμή να μην μπορεί να αντιδράσει. Η συνέχεια του ματς ανήκει στους γηπεδούχους, αφού και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, δεν απειλήθηκαν αλλά μάλιστα προσπάθησαν να κάνουν και δεύτερο γκολ αλλά ο Αγιούποφ που συνολικά είχε καλή παρουσία δεν ήταν προσεκτικός στην τελική προσπάθεια. Στο δεύτερο μέρος, η Σπάρτη μπήκε δυνατά και πίεσε για την ισοφάριση αλλά η αμυντική λειτουργία του Παναιγιαλείου δεν άφησε περιθώρια να απειληθεί η εστία του Τσάπαλου. Μάλιστα και στο δεύτερο ημίχρονο οι φάσεις που έγιναν ήταν μπροστά στην εστία του Γιακοουμή.

Το τελικό 1-0 πανηγυρίστηκε έντονα από τους περίπου 200 φίλους της ομάδας αλλά και από τους ποδοσφαιριστές και τα μέλη της διοίκησης. Στα θετικά της σημερινής ημέρας είναι και τα αποτελέσματα των άλλων ομάδων που έχουν τον ίδιο στόχο με τον Παναιγιάλειο, αφού έχασαν έδαφος. Πλέον όλοι στο στρατόπεδο των "μελανόλευκων" στρέφονται στον επόμενο "τελικό" την άλλη Κυριακή στις Σέρρες απέναντι στον Πανσερραϊκό.