ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: Νίκη "τετράδας" (0-1 τον Φωκικό)

Τεράστια νίκη πέτυχε ο Παναιγιάλειος στο γήπεδο της Άμφισσας κόντρα στην ομάδα του Φωκικού. Οι μελανόλευκοι ήξεραν πως μετά την ήττα από τα Χανιά την περασμένη Κυριακή, δεν υπήρχαν περιθώρια για απώλεια βαθμών σε αυτό το ματς.

Παρά τα προβλήματα που είχε ο Ν. Κουρμπανάς, έστησε την ομάδα με τον καλύτερο τρόπο που θα μπορούσε, καθώς δεν υπήρχε καθαρός επιθετικός και κατάφερε να ‘’κλέψει’’ τη νίκη στο δεύτερο ημίχρονο με την "χρυσή" αλλαγή που έκανε, δηλαδή τον ...Χρυσοφάκη!

Στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες δεν έκαναν κάποια αξιόλογη φάση μπροστά στις δυο εστίες και το 45λεπτο πέρασε κυρίως με κυκλοφορία της μπάλας στο χώρο του κέντρου. Στο δεύτερο μέρος ο Παναιγιάλειος μπήκε αποφασιστικά και έπαιξε κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο. Στο 66’ ο Χρυσοφάκης πήρε την μπάλα και άνοιξε με σουτ το σκορ. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Ατματζίδης έφτασε μια ανάσα από το 0-2 αλλά η προβολή που έκανε δεν βρήκε τον στόχο.

Το τελικό 0-1 φέρνει τον Παναιγιάλειο στους 33 βαθμούς, που πλέον είναι στην τετράδα των play off, αφού εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Επισκοπής και πλέον είναι μόνος του στην 4η θέση και μάλιστα είναι μόνον έναν βαθμό κάτω από τα Χανιά, που ηττήθηκαν από τον Φωστήρα εντός έδρας.

Το ‘’τρίποντο’’ αυτό γεννά πολλές προσδοκίες και πλέον δείχνει ξεκάθαρα την είσοδο στα play off. Η ομάδα του Ν. Κουρμπανά πήρε πίσω την ήττα της προηγούμενης Κυριακής και είναι γεγονός πια πως από εδώ και πέρα κάθε ματς είναι και ‘’τελικός’’ .

Ματς της χρονιάς πάντως, αυτό που δίνει ο Παναιγιάλειος την ερχόμενη Δευτέρα. Οι μελανόλευκοι υποδέχονται την Παναχαϊκή που έχει τις ίδιες βλέψεις με τους αιγιώτες. Δεδομένο θεωρείται πια, μετά και το σημερινό αποτέλεσμα, πως το γήπεδο θα είναι κατάμεστο. Το παιχνίδι θα διεξαχθεί την ερχόμενη Δευτέρα 24/2 στις 18.00 και θα μεταδοθεί ζωντανά από το ΟΤΕ-TV.