ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ-ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 2-0: Το ντέρμπι βάφτηκε κοκκινόμαυρο...

Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε η ομάδα του Παναιγιαλείου, αφού παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων στο ντέρμπι απέναντι στην Παναχαϊκή και το τελικό 2-0 υπέρ των κοκκινόμαυρων είναι απόλυτα δίκαιο. Το ντέρμπι είχε απ' όλα: πολύ κόσμο από την πλευρά του Παναιγιαλείου, πολλή γκρίνια πριν από την έναρξη του αγώνα από την πλευρά των γηπεδούχων, επίθεση σε ποδοσφαιριστή του Παναιγιαλείου από τον κ. Κούγια, ειρωνείες στην συνέντευξη τύπου αλλά και ένα άψογο πλάνο από την πλευρά της Αστυνομίας σε ό,τι έχει να κάνει με την αντιμετώπιση των οπαδών του Παναιγιαλείου που έκαναν ''κατάληψη'' στο γήπεδο της Πάτρας!

Ας τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή λοιπόν. Ο Ν. Κουρμπανάς έστησε την ομάδα του για να πάρει το παιχνίδι και για να παίξει ποδόσφαιρο και όχι να κλειστεί πίσω και να περιμένει την Παναχαϊκή να κάνει το δικό της παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο οι ''μελανόλευκοι'' είχαν τον έλεγχο του αγώνα αλλά δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια φάση στα καρέ του Σταυριανού. Η Παναχαϊκή, σε μια από τις λίγες στιγμές που πέρασε στην επίθεση, μετά από στημένη μπάλα κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 28' με κοντινή κεφαλιά του Πλέγα. Ο Παναιγιάλειος προσπάθησε να απαντήσει αλλά δεν κατάφερε να κάνει κάτι σημαντικό. Στην φάση του 40' ο Κοκκίνης έκανε σκληρό μαρκάρισμα στον Μπούνα και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Το ημίχρονο τελείωσε χωρίς να αλλάξει κάτι, ενώ με την έναρξη της επανάληψης ο κ. Παπαδόπουλος έκανε πιο αμυντικογενές το σχήμα του ώστε να μην αφήσει τον Παναιγιάλειο να δημιουργήσει φάσεις. Ο Παναιγιάλειος αντίθετα έφτασε κάποια στιγμή να παίζει με 4 επιθετικογενείς παίκτες, όμως η φλυαρία που έιχαν οι παίκτες με την μπάλα δεν βοήθησε στο να ανησυχήσει ο Σταυριανός. Το τελικό χτύπημα για τους ''μελανόλευκους'' ήρθε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κίασσος έβγαλε μόνο του τον Κοντογουλίδη και αυτός δεν έχασε την ευκαιρία να σουτάρει δυνατά και να γράψει το τελικό 2-0 για τους Πατρινούς και να χαρίσει στην ομάδα μια σημαντική νίκη που τους δίνει μεγάλη ανάσα για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Μεγάλο ενδιαφέρον είχε το κομμάτι της συνέντευξης τύπου με τον μεγαλομέτοχο της Παναχαϊκής κ. Κούγια, να ειρωνεύεται τον προπονητή του Παναιγιαλείου κ. Κουρμπανά, λέγοντας εκφράσεις που δύσκολα θα έλεγε και κάποιος ένθερμος οπαδός της Παναχαϊκής. Μάλιστα στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο κ. Κούγιας επιτέθηκε στον τερματοφύλακα του Παναιγιαλείου Ανδρούτσο, πιάνοντας τον από το λαιμό. Βέβαια το επεισόδιο έληξε με την παρέμβαση της Αστυνομίας. Να σημειωθεί πως ο μεγαλομέτοχος των Πατρινών ήταν εριστικός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Ο Ν. Κουρμπανάς μίλησε για το αγωνιστικό κομμάτι και τόνισε πως η ομάδα του είχε την κυριαρχία στο πρώτο μέρος χωρίς όμως να κάνει κάτι σημαντικό. Επίσης σημείωσε πως πρέπει να κοιτάξει η ομάδα μπροστά στη δύσκολη συνέχεια που έρχεται με ξεκίνημα το επόμενο ματς απέναντι στον Βόλο. Ο Ν. Παπαδόπουλος από την πλευρά των γηπεδούχων εμφανίστηκε απόλυτα ικανοποιημένος από τη νίκη και την προσπάθεια των παικτών του, αφού όπως είπε, η πίεση στην ομάδα του όλη την εβδομάδα ήταν μεγάλη καθώς τα γνωστά προβλήματα των απειλών για αποχωρήσεις είχαν επισκιάσει το αγωνιστικό κομμάτι.

Τέλος, δεν θα μπορούσαμε να μην αναφερθούμε στην παρουσία του κόσμου του Παναιγιαλείου στο Παμπελοποννησιακό στάδιο που ήταν συγκινητική. Από το πρωί η πόλη του Αιγίου ''χόρευε'' στα τραγούδια των οπαδών του Παναιγιαλείου που είχαν κλείσει την κυκλοφορία στην οδό Κανελλοπούλου που ήταν και το σημείο συνάντησης για την αναχώρηση προς την Πάτρα. Έξι ήταν τα πούλμαν που έφυγαν με προορισμό το Παμπελοποννησιακό, ενώ πολλά ήταν και αυτοκίνητα που ταξίδεψαν μαζί με τα πούλμαν με αποτέλεσμα να βρεθούν περίπου 700, ίσως και περισσότεροι ''μελανόλευκοι'' οπαδοί στην Αχαϊκή πρωτεύουσα. Η συμπεριφορά των Αιγιωτών ήταν άψογη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δεν σημειώθηκε το παραμικρό παρατράγουδο.