Παναιγιάλειος - Βύζας 2-0:"2 στα 2" δίκαια και καθαρά

Παναιγιάλειος - Βύζας Μεγάρων 2-0, 6/10/2013Ένα γκολ στο ξεκίνημα και ένα δεύτερο λίγο πριν την ολοκλήρωση του 90λεπτου, "σφράγισαν" τη νίκη για τον Παναιγιάλειο, στη σημερινή αναμέτρηση με αντίπαλο τον Βύζαντα Μεγάρων, στο δημοτικό στάδιο του Αιγίου (2-0).  Μία νίκη δίκαιη και καθαρή που δεν αφήνει το παραμικρό περιθώριο αμφισβήτησης για την ομάδα μας, η οποία  πέτυχε το "2 στα 2" και βρίσκεται από νωρίς σε θέση... οδηγού στον νότιο όμιλο της Football League.

Στο πρώτο ημίχρονο είχε και τον έλεγχο του αγώνα αλλά και τις ευκαιρίες, αλλά παρότι προηγήθηκε μόλις στο 6΄ με τον Μπούνα, δεν κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με τη σιγουριά ενός μεγαλύτερου σκορ. Γεγονός που άγχωσε κάπως τους ποδοσφαιριστές του Νίκου Κουρμπανά στην επανάληψη και έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πιστέψουν ότι μπορούν να μπουν και πάλι στο παιχνίδι. Ωστόσο, ακόμη και σε αυτό το διάστημα, ο Παναιγιάλειος δεν κινδύνεψε ούτε μία φορά από τον αντίπαλό του και λίγο πριν τη λήξη (87΄) με ένα όμορφο γκολ του Κώστου Φλίγκου, "σφράγισε" τη νίκη, τη δεύτερη σε ισάριθμους αγώνες στο φετινό πρωτάθλημα.

ΤΑ ΓΚΟΛ

6΄: Σούτ του Σκαρτσίλα, η μπάλα βρίσκει το δεξί δοκάρι και στην επιστροφή της ο Μπούνας με πλασέ ανοίγει το σκορ (1-0).

87΄:  Εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Φλίγκου που έφυγε από δεξιά, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε ιδανικά μέσα σε αποθέωση από 1500 φιλάθλους (2-0).

• Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Βρακάς με βοηθούς τους κ.κ. Πασχαλίδη - Ρουμπή και 4ο τον κ. Κέκελο.
  • ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Ν. Κουρμπανάς): Ανδρούτσος, Αγουρίδης, Παπαχρήστος, Ακπαρίδης, Ιωάννου (78΄ λ.τ. Τ. Παπαδόπουλος), Γκοτσούλιας, Μαυρόπουλος (67΄ Γκούμας), Μπούνας, Σκαρτσίλας (83΄ Μπουρλάκης), Φλίγκος, Λαζανάς.
  • ΒΥΖΑΣ ΜΕΓΑΡΩΝ (Α. Αυλωνίτης): Λούκιτς, Μαρίνης (65΄ Ζάρκος), Μανδύλης, Παπαευθυμίου, Γιάντριτς, Μπελερής, Λέκκας (86΄ Κονδύλης), Μαζιώτης, Αρναρέλης, Σταματόγιαννος, Κριστιάνο (65΄ Γκαϊδαρτζής).

Παναιγιάλειος - Βύζας Μεγάρων 2-0, 6/10/2013