Κ17: «Φιλική» ήττα από την Παναχαϊκή (2-4)

Η… αύρα των αναμετρήσεων ανάμεσα σε Παναιγιάλειο και Παναχαϊκή «μεταφέρθηκε» και στις ομάδες Νέων των δύο μεγάλων του Αχαϊκού ποδοσφαίρου, που βρέθηκαν αντίπαλοι σήμερα το απόγευμα στο γήπεδο της Αβύθου.

Ένα φιλικό που θύμιζε περισσότερο αγώνα πρωταθλήματος, με πάθος, ένταση, δυνατά μαρκαρίσματα εκατέρωθεν, ακόμη και αψιμαχίες μεταξύ των νεαρών ποδοσφαιριστών ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Αυτά όμως μόνο κατά τη διάρκεια των 90 αγωνιστικών λεπτών, αφού με τη λήξη όλα ξεχάστηκαν και οι παίκτες έφυγαν αγκαλιασμένοι από το γήπεδο.

Νικήτρια η Παναχαϊκή με 4-2, σε ένα «χορταστικό» ματς που ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος, καθώς οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το τέταρτο γκολ στο τελευταίο λεπτό και ενώ οι «μελανόλευκοι» πίεζαν για την ισοφάριση. Αν και το αποτέλεσμα μικρή σημασία έχει σε παιχνίδια προετοιμασίας, θα πρέπει να επισημανθεί το γεγονός πως η ομάδα της Πάτρας διέθετε στη σύνθεσή της και κάποιους ποδοσφαιριστές γεννημένους το 1995, σε αντίθεση με τους μικρούς της «Μαύρης Θύελλας» που είναι όλοι κάτω των 17 ετών. Και ακόμη, πως μόλις δύο ημέρες πριν, ο Παναιγιάλειος είχε δώσει ένα ακόμη δυνατό φιλικό (με τον Παναιτωλικό) και λογικά η κούραση από ένα σημείο και έπειτα, βγήκε στον αγωνιστικό χώρο.

Η Παναχαϊκή προηγήθηκε μόλις στο 9΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσαρτόλια (ανατροπή του Ρουμπάτου από τον Ξενάκη), για να ισοφαρίσει με εξαιρετική ψηλοκρεμαστή κεφαλιά ο Ρόρος στο 28΄ (προηγήθηκε ωραία ενέργεια και σέντρα του Οικονόμου από αριστερά). Οι φιλοξενούμενοι όμως με δύο γκολ – καρμπόν (στην κόντρα) και με σκόρερ στο 36΄τον Ρουμπάτο και στο 43΄ τον Αναγνωστόπουλο, έδωσαν το προβάδισμα με 1-3 στην ομάδα τους με την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου. Μείωσε σε 2-3 ο Ξηρός με δυνατό σουτ στο 80΄ και στην εκπνοή, ο Γκένας με βολίδα έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 2-4. Ο Ρόρος με δυνατή εκτέλεση φάουλ στο 56΄ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι, ενώ ευκαιρίες για τον ΠΓΣ χάθηκαν και με τους Κωστόπουλο, Οικονόμου.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Τσαγκαράκης με βοηθούς τον Γιαραλή και την Γασπαρινάτου.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Σπυρόπουλος): Ξενάκης, Κύρκος, Γκοτσόπουλος, Μπρουτσάϊ, Αντύπας, Στίκας, Ισουφάϊ, Τζέρος, Κωστόπουλος, Οικονόμου, Ρόρος. Έπαιξαν και οι Κρικέτος (τερμ.), Αλεξόπουλος, Ρότσκας, Ροδόπουλος, Γιαννόπουλος, Χριστοδουλόπουλος, Ξηρός, Μπισμπίκος.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ ( Φέργκος): Κοντογιώργης, Τσαβαλάς, Αναγνωστόπουλος, Λεγάτος, Τσαρτόλιας, Γκένας, Ανδρικόπουλος, Ρουμπάτος, Κανελλόπουλος, Χαρίζι, Καραβοκύρης. Έπαιξαν και οι Βορύλλας (τερμ.), Βλάχος, Μιχαλόπουλος, Γκόρος, Γιάννης, Βαγγέλης, Αλποχωρίτης, Μακρής, Σοφιανός.